Konkretno, OLAF istražuje navode o nepravilnostima vezanim za realizaciju Projekta unapređenja sistema biometrijske identifikacije stranaca, vrijednog desetak miliona KM, koji finansira EU u Bosni i Hercegovini.
Prema izvještaju, Ministarstvo sigurnosti BiH je prijavilo ministra Nenada Nešića i pomoćnika ministra za međunarodnu saradnju Samira Rizvu Tužilaštvu BiH zbog sumnji u malverzacije u vezi s ovim projektom.
Informacije o potencijalnoj uključenosti pojedinaca iz austrijskog Međunarodnog centra za migracijsku politiku (ICMPD) i Delegacije EU u BiH u ovu aferu takođe su doveli do pokretanja istrage od strane OLAF-a.
Istraga je započeta pod brojem OC/2023/1166.
U krivičnoj prijavi se navodi da su ministar Nešić, pomoćnik ministra Rizvo i ostali osumnjičeni za zloupotrebu položaja ili ovlaštenja, kao i za pripremu krivičnog djela.
Posebno se ističe favoriziranje firme Page iz Istočnog Sarajeva, koju je osnovao Igor Golijanin, bivši šef Kabineta ministra sigurnosti Dragan Mektić. Navodi se da je firma Page izabrana nakon poništavanja dva tendera, a da je cijena opreme bila enormno napuhana.
Delegacija EU u BiH je izjavila da će ozbiljno razmotriti vjerodostojne optužbe o pronevjerama i poduzeti odgovarajuće mjere.
ICMPD se također istražuje zbog veza s akterima u BiH, posebno s Rizvom. Sin Samira Rizve radi u ICMPD-u, dok je Rizvo jedna od kontakt-tačaka u državnim institucijama.
Iako OLAF već istražuje zloupotrebe s IPA fondovima u Ministarstvu sigurnosti BiH, Delegacija EU u BiH je ponovno povjerila nabavku policijske opreme ICMPD-ovom uredu u Sarajevu.
Austrijski i njemački novinari također su pokazali interes za ovu aferu i kontaktirali relevantne institucije, kao i istraživače evropske platforme za istraživačko novinarstvo “Follow the Money”.