BiH

Kemal Ademović podsjetio na odbranu Dobrinje, objavio i ratnu fotografiju

Jučer je na Dobrinji obilježen značajan datum iz odbrambeno-oslobodilačkog rata. Na taj dan 1992. godine vođene su presudne bitke za odbranu i Dobrinje i Sarajeva, naglašava Ademović.

Sarajevo je tokom agresije preživjelo četverogodišnju opsadu, a Dobrinja opsadu u opsadi, dupli obruč agresora. Mjesec juni 1992. godine za Dobrinju je bio posebno težak. Kada smo dobili poziv s informacijom da je odbrana Dobrinje na izdisaju, da su ionako slabo naoružani branioci ostali bez municije, uspjeli smo se probiti i ući u taj obruč preko brda Mojmilo.

Braniocima Dobrinje smo, kao Specijalna jedinica MUP-a Republike Bosne i Hercegovine, dali i logističku, i moralnu, i podršku u ljudstvu, kao i u direktnim borbama. Akcija odbrane Dobrinje na kraju je uspjela, a neprijateljske linije čak su i pomjerene u Naselju C5.

Odbrana Dobrinje, ne samo ta junska, već četverogodišnja, kao i organizovanje života u toj dvostrukoj opsadi, jeste istinski herojski čin i ogroman podvig. Taj podvig je plaćen stotinama života dobrinjskih boraca, njih 337.

Branioci Dobrinje nisu branili samo Dobrinju. Branili su potpunu izolaciju glavnog grada Bosne i Hercegovine, branili su tunel – tu žilu kucavicu Glavnog grada. Nakon probijanja tunela, učestvovali su u odbrambeno-oslobodilačkom ratu širom zemlje.

Rahmet i slava svim žrtvama u odbrani Bosne i Hercegovine, izjavio je Ademović na svom Facebook profilu.