Norveška, Irska i Španija su u srijedu priznale palestinsku državu u historijskom potezu koji je izazvao osudu Izraela i oduševljenje Palestinaca.
Izrael je naredio povratak svojih ambasadora iz Norveške i Irske.
Bio je to munjevit niz objava. Prvo je bila Norveška, čiji je premijer Jonas Gahr Støre rekao: “Ne može biti mira na Bliskom istoku ako nema priznanja.”
Gahr Støre je rekao da će skandinavska zemlja službeno priznati palestinsku državu od 28. maja. “Priznavanjem palestinske države, Norveška podržava arapski mirovni plan”, rekao je.
Nekoliko zemalja Evropske unije u proteklim je sedmicama naznačilo da planiraju priznanje, argumentirajući da je dvodržavno rješenje ključno za trajni mir u regiji.
Norveška, koja nije članica Evropske unije, ali prati njene poteze, bila je gorljivi pristaša dvodržavnog rješenja između Izraela i Palestinaca.
“Teror su počinili Hamas i militantne skupine koje nisu pristaše dvodržavnog rješenja i države Izrael”, rekao je norveški voditelj vlade.
“Palestinu priznajemo temeljno pravo na nezavisnu državu.”
Ova akcija dolazi dok su izraelske snage vodile napade na sjevernim i južnim rubovima Gaze u maju, što je izazvalo novi egzodus stotina hiljada ljudi, i oštro ograničile protok pomoći, povećavajući rizik od gladi.
Skandinavska zemlja stoga će “stoga smatrati Palestinu neovisnom državom sa svim pravima i obvezama koje to podrazumijeva”, rekao je Gahr Støre.
Priznanje Palestine od strane Norveške dolazi više od 30 godina nakon što je potpisan prvi Oslski sporazum 1993. godine. Od tada, “Palestinci su poduzeli važne korake prema dvodržavnom rješenju”, rekla je norveška vlada.
Rekla je da je Svjetska banka utvrdila da je Palestina ispunila ključne kriterije za funkcioniranje kao država 2011. godine, da su nacionalne institucije izgrađene kako bi pružile stanovništvu važne usluge.
“Rat u Gazi i stalno proširenje ilegalnih naselja na Zapadnoj obali i dalje znače da je situacija u Palestini teža nego što je bila desetljećima”, rekla je norveška vlada.
Također u srijedu, irski premijer Simon Harris je objavio svoju objavu, rekavši da je to potez koordiniran sa Španijom i Norveškom, “historiji i važan dan za Irsku i Palestinu.” Rekao je da je cilj ovog poteza pomaganje rješavanju izraelsko-palestinskog sukoba putem dvodržavnog rješenja.