Tokom redovnih pitanja za premijera u britanskom Parlamentu, održanih u srijedu, 9. jula, premijer Ujedinjenog Kraljevstva Keir Starmer odao je počast žrtvama genocida u Srebrenici, u znak obilježavanja 30. godišnjice ovog zločina.
“Obilježavamo i 30. godišnjicu genocida u Srebrenici. Prisjećamo se onih koje smo izgubili i ponovno se obvezujemo boriti protiv mržnje i netolerancije gdje god da postoje”, rekao je Starmer.
https://x.com/Vijesti_ba/status/1943954876335075507?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1943954876335075507%7Ctwgr%5E5dd7565109711bfd31703103b8c299215aca9092%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.vijesti.ba%2Fclanak%2F705251%2Fbritanski-premijer-u-parlamentu-odao-pocast-zrtvama-genocida-u-srebrenici
Delegaciju Ujedinjenog Kraljevstva u Srebrenici dan ranije predstavljala je vojvotkinja od Edinburgha.
Podsjetimo, Keir Starmer se i kroz svoj raniji angažman zalagao za očuvanje sjećanja na genocid u Srebrenici, uvijek govoreći o žrtvama s posebnim pijetetom.
“Ubistva u Srebrenici, koje su Ujedinjene nacije opisale kao najgori zločin na evropskom tlu od Drugog svjetskog rata, odnijela su živote više od 8.000 muškaraca i dječaka, bosanskih muslimana. To se nikada ne smije zaboraviti”, kazao je u svom ranijem istupu sadašnji britanski premijer.
Još ranije, povodom 25. godišnjice genocida, Starmer je poručio da se bijes i agonija moraju pretvoriti u hrabrost da se kaže, ovakav zločin se više nikada ne smije ponoviti.
“Imamo moralnu obavezu da govorimo i djelujemo kad god i gdje god su ljudi meta na osnovu njihove vjere ili rase. Ako to ne učinite, mržnja samo procvjeta. Zato iskoristimo ovaj dan i sjećanje na Srebrenicu ne samo da se prisjetimo onih koje smo izgubili, već i da obrazujemo naše buduće generacije, okupimo naše zajednice i obnovimo naše napore u borbi protiv mržnje i predrasuda gdje god da leže”, govorio je Starmer.