Iran pokušava pronaći način da tehnološkim kompanijama i telekom operaterima naplaćuje korištenje podmorskih internet kablova koji prolaze kroz Hormuški moreuz, što je izazvalo zabrinutost zbog mogućih poremećaja globalnog internet saobraćaja.
Teheran je prošle sedmice otvorio raspravu o prijedlogu koji bi mogao obuhvatiti podmorske kablove koji povezuju arapske zemlje s Evropom i Azijom. Vojni portparol Ebrahim Zolfaghari na društvenoj mreži X poručio je: “Uvest ćemo naknade za internet kablove.”
Mediji povezani s Islamic Revolutionary Guard Corps navode da bi kompanije poput Google, Microsoft, Meta i Amazon morale poštovati iranske propise, dok bi operateri kablova plaćali licence za prolaz kroz iranske teritorijalne vode.
Međutim, ostaje nejasno na koji način bi Iran mogao prisiliti velike tehnološke kompanije na usklađivanje s novim pravilima, posebno zbog američkih sankcija koje zabranjuju finansijske transakcije s Teheranom.
Također nije potpuno potvrđeno prolaze li svi kablovi na koje se odnose prijetnje kroz iranske vode. Istraživači ipak tvrde da sistemi Falcon submarine cable system i Gulf Bridge International dijelom prolaze kroz iranske teritorijalne vode.
Stručnjaci upozoravaju da bi eventualno ugrožavanje podmorske infrastrukture moglo imati posljedice mnogo šire od usporavanja interneta. U riziku bi se mogli naći bankarski sistemi, vojna komunikacija, cloud servisi, AI infrastruktura, rad na daljinu te prekogranične finansijske transakcije između Evrope i Azije.
Prema podacima TeleGeography, kablovi koji prolaze kroz Hormuški moreuz čine manje od jedan posto globalnog međunarodnog internet kapaciteta. Ipak, ozbiljne posljedice mogli bi osjetiti pojedini dijelovi Zaljeva, Indija i istočna Afrika.
Analitičarka Dina Esfandiary iz Bloomberg Economics smatra da Iran ovim potezima pokušava povećati potencijalnu cijenu bilo kakvog napada na zemlju, šaljući poruku da bi posljedice mogle osjetiti i globalna ekonomija.