Francuska historijska odluka

Francuska ustavno garantuje pravo na pobačaj

Francuska je postala prva zemlja na svijetu koja eksplicitno uključuje pravo na pobačaj u svoj ustav.

Parlamentarci su glasali o reviziji ustava iz 1958. godine kako bi unaprijedili “zagarantovanu slobodu” žena za pobačaj.

Preplavljujući rezultat glasanja od 780-72 izazvao je stajaću ovaciju u parlamentu u Versaillesu kada je rezultat objavljen.

Predsjednik Emmanuel Macron opisao je ovaj potez kao “francuski ponos” koji je poslao “univerzalnu poruku”.

Međutim, skupine protiv pobačaja snažno su kritizirale promjenu, kao i Vatikan.

Pobačaj je legalan u Francuskoj od 1975. godine, ali ankete pokazuju da oko 85% javnosti podržava izmjenu ustava radi zaštite prava na prekid trudnoće.

I dok nekoliko drugih zemalja uključuje reproduktivna prava u svoje ustave, Francuska je prva koja eksplicitno navodi da će pobačaj biti zagarantovan.

Postaje 25. amandman modernog francuskog osnivačkog dokumenta, i prvi od 2008. godine.

Nakon glasanja, Eiffelov toranj u Parizu svijetlio se u slavlju s porukom: “Moj Tijelo, Moj Izbor”.

Prije glasanju, premijer Gabriel Attal rekao je parlamentu da pravo na pobačaj ostaje “u opasnosti” i “na milost odlučitelja”.

“Šaljemo poruku svim ženama: vaše tijelo pripada vama i niko ne može odlučivati umjesto vas”, dodao je.

Zašto Macron vjeruje da su prava na pobačaj politički dobitak

Iako se otpor desničara u parlamentu nije materijalizirao, predsjednik Macron optužen je da koristi ustav u electoralne svrhe.

Kritičari kažu da revizija nije nužno pogrešna sama po sebi, ali nepotrebna, i optužuju predsjednika da pokušava koristiti ovu stvar kako bi ojačao svoje lijeve referencije.

Od 1975. godine zakon je ažuriran devet puta – i svaki put s ciljem proširenja pristupa.

Francuski ustavni savjet – tijelo koje odlučuje o ustavnosti zakona – nikada nije postavljalo pitanje.

U odluci iz 2001. godine, vijeće je temeljilo odobrenje pobačaja na pojmu slobode koji je sadržan u Deklaraciji o pravima čovjeka iz 1789. godine, koja je tehnički dio ustava.

Zato mnogi pravnici kažu da je pobačaj već bio ustavno pravo.

Promjenu ustava potaknule su nedavne promjene u SAD-u, gdje je pravo na pobačaj uklonjeno od strane Vrhovnog suda 2022. godine. Pojedinačne države sada mogu ponovno zabraniti postupak, ukidajući pravo na pobačaj za milione žena.

Potez da se pobačaj uključi u francuski ustav pozdravljen je od mnogih.

“Ovo pravo (na pobačaj) povuklo se u Sjedinjenim Američkim Državama. I tako ništa nas nije ovlašteno misliti da Francuska nije izuzeta od tog rizika”, rekla je Laura Slimani iz Fondacije za ženska prava.

“Postoji puno emocija, kao feministička aktivistica, ali i kao žena”, dodala je.

No, nisu svi podržali, Vatikan je ponovio svoje protivljenje pobačaju.

“Ne može postojati ‘pravo’ na oduzimanje ljudskog života”, rekao je Vatikanski institut u izjavi, ponavljajući zabrinutosti već izražene od strane francuskih katoličkih biskupa.

Apelirao je na “sve vlade i sve vjerske tradicije da učine sve što je u njihovoj moći kako bi, u ovoj fazi povijesti, zaštita života postala apsolutni prioritet.”